Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Mladší žáci SDH Blučina- malý zázrak

 

Děti do kroužku mladý hasič při spolku dobrovolných hasičů zavítaly poprvé v září 2017 po náboru na ZŠ Blučina, takže jsou to všichni spolužáci a kamarádi. Prostě fajn parta jak se sluší a patří. Tři děvčata mají navíc i rodiče u dobrovolných hasičů, takže požární sport dobře znají.

Naše vesnička Blučina je skromná dědinka, hasičská zbrojnice není moc velká a dvůr jakby smet.

Hasičský sbor vznikl v roce 1884 a dříve bylo zvykem trénovat na silnici před hasičskou zbrojnicí, kde vede silnice krásně dlouhá tak, aby se tam dal trénovat útok i štafeta. Bohužel s přibývajícím dopravním provozem již není možné tréninky dělat na silnici, bylo by to moc nebezpečné. Proto nezbývá nic jiného, než aby děti trénovaly na malém dvorku hasičské zbrojnice.

Zde trénují hlavně zapojení a poskládání základny. Běhání, roztáhnutí hadic a stříkání na terč- to byla vždy premiéra až na závodech. I štafeta se trénuje na malém dvorku, kde sotva se děti rozeběhnou přes kladinu, už musí brzdit. Hned jejich první závody v roce 2018 byly místní, o to větší nervozita byla před domácím publikem. Naším dětem se požární útok krásně povedl a odvážely si pohárovou pozici.

Proběhlo pár závodů, děti nasbíraly zkušenosti z neúspěchů a poháry po úspěšných závodech.  Na jednu sezónu v roce 2019 se povedlo využít vlastními silami upravenou travnatou část hřiště, kde se dalo konečně trénovat celý požární útok i štafetu za celé její délky. Radost ale netrvala dlouho a z důvodu výstavby sportovní haly na tomto místě se naše děti s trenéry opět přemístily na náš malý hasičský dvůr. Rok 2020 byl provázen covidem, tak se děti scházely aspoň přes ZOOM obrazovky a probíraly teorie, koukaly na videa s hasičskou tematikou apod.

Rok 2021 je pro naše družstvo mladších  žáků dosud vůbec nejúspěšnějším rokem ze všech.

12.6.2021 první kolo obvodových závodů Moravské hasičské jednoty, které jsou postupové, se konaly v Rosicích u Brna a z 15ti týmů se Blučina umístila na 1.místě a zajistila si tak postup do dalšího kola.

19.6.2021 se konal za účasti 12 družstev okresní přebor v Březině u Tišnova, kde naši mladší žáci s časem útoku 18,56 a štafety 53,88 obhájili své prvenství  a potvrdili další postup na Krajský přebor.

11.9.2021 se konal Krajský přebor ve sportovním areálu VUT v Brně. Zde se bojuje o postup na Mistrovství ČR  Moravské a České hasičské jednoty v požárním sportu. Postupuje prvních 5 nejlepších družstev. Cíl je jasný…dostat se do první pětky. Po odběhnutých štafetách se naše družstvo drželo na 4.místě, potom přišel našimi dětmi oblíbený požární útok a jako jediné družstvo s časem 18.95s se dostaly pod časovou hranici 20sekund. Děti si vybojovaly pohár za nejrychlejší útok a druhý pohár za celkové 2.pořadí. Tím pádem i postup na Mistrovství  ČR Moravské a České hasičské jednoty , které se koná 16.10.2021 v Brně ve sportovním areálu VUT.

 

Co říci závěrem? Jsme na naše děti i trenéry nesmírně pyšní. Ať závod pro naše družstvo dopadne jakkoliv, největší odměnou je to, že dokázaly postoupit až na mistrovství. Na samotný vrchol a to i bez velkého hřiště, na kterém by plnohodnotně trénovaly. Děkujeme kolektivu za krásnou prezentaci a ukázku toho, že i z mála se dá vytěžit maximum a když má člověk cíl, dokáže to i bez luxusního vybavení. Děkujeme a budeme Vám 16.10.2021 držet palečky.

Jana Rašovská

Místostarostka HS Blučina